HMS completes track season

Humboldt Middle School brought home lots of gold at the Tai-Valley League track meet. The track season ended for HMS May 4.

Sports

May 13, 2021 - 9:46 AM

GALESBURG — Humboldt Middle School has five league track and field champions roaming its halls this spring.

The occasion was the 2021 Tri-Valley League meet, hosted by Galesburg on May 4.

Humboldt’s winners were Kyler Isbell, who won the eighth-grade boys discus, and Logan Page, who won the eighth-grade boys shot put.

McKenna Jones won the 3200-meter run for the eighth-grade girls, while Victoria Melendez won the seventh-grade girls 3200.

Braxton Gray won the seventh-grade boys 800-meter run as well.

As a team, Humboldt’s seventh-grade girls and eighth-grade boys both took home third place. The Cub seventh-grade boys and eighth-grade girls both secured fourth.

Humboldt’s results follow:

Girls

Seventh grade

High jump — 2. Laney Hull, 4’4”

Discus — 4. Grace Reno, 64’7”; 5. Rylee Woods, 63’10”

Shot put — 4. Woods, 27’5.75”; 5. Kalyn Baughn, 27’1.75”

75m hurdles — 2. Hull, 13.94

1600 — 3. Lilli Reeder, 7:43.12; 6. Reno, 9:01.29

4×100 relay — 4. Humboldt, (Skylar Hottenstein, Anapaula Franco, Teghen Jaro, Hull), 1:02.47

400 — 3. Hottenstein, 1:12.54

4×200 relay — 4. Humboldt ( Baughn, Savanah Koch, Victoria Melendez, Reeder), 2:38.59

800 — 3. Hottenstein, 2:52.69; 4. Melendez, 3:06.24

Medley relay — 2. Humboldt (Hull, Jaro, Franco, Hottenstein), 2:15.29

Eighth grade

High jump — 3. Elizabeth Neeley, 4’

3200 — 1. McKenna Jones, 14:29.20

Pole vault — 2. Anna Heisler, 6’0”

3200 — 1. Victoria Melendez, 15:29.20; 2. Sophia Barlow, 15:52.59

75m hurdles — 4. Emily Sanchez, 15.69; 5. Heisler, 15.72

1600 — 2. Heisler, 7:34.43

4×100 relay — 4. Humboldt (Cassidy Friend, Bailey Croisant, Chanlynn Wrestler, Jones), 1:03.66

4×200 relay — 5. Humboldt (Friend, Barlow, Sanchez, Gracie Dillow), 2:30.36

800 — 3. Jones, 2:56.36

200 — 4. Friend, 32.23

Medley relay — 4. Humboldt (Dillow, Heisler, Sanchez, Jones), 2:17.46

Boys

Seventh grade

High jump — 3. Mason Sterling, 4’4”

Pole vault — 4. Creed Shannon, 5’0”

Long jump — 3. Sterling, 15’10.5”

800 — 1. Braxton Gray, 2:54.57

75m hurdles — 6. Maxtyn Mueller, 18.61

100 — 4. Sterling, 13.40

1600 — 2. Gray, 6:26.43

4×100 relay — 4. Humboldt (Shannon, Mueller, Gray, Layne Ellison), 1:06.59

200 — 5. Sterling, 28.56

Eighth grade

High jump — 3. Jacob Harrington, 4’8”; 3. Asher Hart, 4’8”

Discus — 1. Kyler Isbell, 105’8”; 2. Logan Page, 102’1.5”

Shot put — 1. Page, 34’7.5”; Isbell, 34’4.5”

Pole vault — 6. Curt Shannon, 6’6”

4×100 — 3. Humboldt (Blake Ellis, Shannon, Harrington, Isbell), 55.66

400 — Hart, 1:09.40

4×200 relay — 3. Humboldt (Ellis, Conner Sallee, Page, Hart), 2:03.13

800 — 6. Drake Ratcliff, 2:45. 92

Medley relay — 3. Humboldt (Ellis, Shannon, Isbell, Harrington), 2:04.00

Related