Middle-schoolers compete at Jayhawk-Linn

Iola, Marmaton Valley and Yates Center middle school students continued to rack up highlights and medals this season, including at Thursday's competition at Jayhawk-Linn.

By

Sports

April 12, 2024 - 2:57 PM

Iola Middle School's Haidyn Desmarteau bolts from the starting blocks during a race Tuesday at the Terry Lower Invitational in Iola. Photo by Richard Luken / Iola Register

MOUND CITY — Middle-schoolers from Iola, Marmaton Valley and Yates Center were at the Jayhawk-Linn Invitational Thursday.

Iola Middle School’s seventh-grade girls and eighth-grade boys both brought home team championships. Yates Center’s seventh-grade girls took second as a team as well.

Results follow.

Seventh Grade Boys

Team scores — 1. Wellsville, 124; 3. Marmaton Valley, 49;  6. Iola, 41; 12. Yates Center, 4

100 meters — 3. Hunter McDaniel, Iola, 14.30; 8. Lucas Boeken, Iola, 14.85; 11. Lane Lord, MV, 15.68; 12. Shane Schields, YC, 15.72; 14. Braylon Keithly, Iola, 16.09; 15. Bektin Tidd, YC, 16.15; 17. Jeremiah Schnichels, YC, 16.30; 22. Daniel Allee, MV, 17.30; 23. Jaren Curl, MV, 17.37; 

200 meters  — 3. McDaniel, 28.23; 6. Lord, 30.18; 11. Schnichels, 31.53; 13. B. Tidd, 32.01; 14. Logan Sneed, MV, 32.53; 17. Paxton Petit, YC, 33.28; Keithly, 34.12; 20. Ethan Hunt, Iola, 34.42

400 meters — Petit, 1:13.32; 11. Cameron Findley, Iola, 1:14.67; 12. Sneed, 1:15.60; 13. Henry Kramer, Iola, 1:15.91; 16. Harlan Wiley, YC, 1:21.62; 17. Emmitt McVey, YC, 1:22.12; 18. Spencer Sargent, Iola, 1:28.62

800 meters — 4. Brayden Endicott, MV, 2:51.47; 5. Curl, 2:56.77; 8. Joseph Bishop, YC, 3:00.69; 12. Gauge Murray, Yates Center, 3:05.24; 13. Laken Culver, YC, 3:06.23

1600 meters — 3. Adam Klubek, Iola, 6:15.08; 4. Endicott, 6:15.34; 6. Bishop,YC, 6:30.74; 11. Culver, 6:50.34; 12. Gauge Murray, YC, 6:58.09

2300 meters ± 1. Klubek, 13:32.68; 6. Curl, 15:18.79; 8. Case Drake, 15:35.63

100m hurdles — 4. Lord, 20.52; 6. Ryler Stone, MV, 21.59;  

High jump — 4. Allee, 4’4”

Long jump — 5. Schields, 13’7”; 11. Lord, 13’.25”; 20. Emmitt McVey, YC, 11’5.75”; 22. Allee, 11’2.5”; 27. McDaniel, 10’6”; 29. Truett Blevins, MV, 9’10.5”; 31. Jackson Bowen, YC, 9’4.75”

Discus — 5. Blevins, 76’6”; 6. Karter Westerman, YC, 75’10”; 11. Kooper Welch, MV, 67’4”; 14. Tagan O’Brien, YC, 64’8”; 15. Derek Jones, YC, 64’3”; 16. Boeken, 63’11”; 17. Logan Thompson-Belknap, Iola, 63’6”; 19. Anthony Sander, MV, 56’1”; 22. Harley Tidd, iola, 53’7”

Javelin — 2. Blevins, 67’9”; 3. Welch, 66’8”; 10. Sander, 56’10”; 15. Bryson Yocham, Iola, 49’5”; 18. H. Tidd, 43’6”; 19. Damien Pratt, Iola, 43’

Shot put — 2. Welch, 32’2”; 8. Westerman, 28’2.5”; 9. Kramer, 27’10”; 11. Derek Jones, YC, 25’5.5”; 18. O’Brien, 21’9”; 22. Sander, 20’7”; 23. Thompson-Belknap, 20’1.5”

4x100m relay — 4. Iola, 57.72; 7. Marmaton Valley (Jay Henry, Endicott, Ryler Stone, Blevins), 1:02.25

4x200m relay — 2. Iola (Hunt, Kramer, Thompson-Belknap, Findley), 2:14.89; 4. Marmaton Valley (Henry, Endicott, Stone and Blevins), 2:21.22

Medley relay — 6. Iola, 2:26.06; 7. Marmaton Valley (Stone, Drake, Curl, Allee), 2:27.96

Eighth Grade Boys

Team scores — 1. Iola, 84. 5. Marmaton Valley, 45; 12. Yates Center, 17

100 meters — 1. Reginald Davis, Iola, 13.18; 2. Kevon Loving, Iola, 13.67; 4. Gavin Riles, YC, 13.93; 6. Kaden McVey, MV, 13.98; 7. Colin Ard, MV, 14.15; 14. Kameren McClenning, MV, 14.96; 25. Brycen Baker, Iola, 16.54

Related
April 14, 2023
December 30, 2022
April 15, 2022
April 16, 2019