TRL athletes hit high marks

Marmaton Valley High's Kristyna Snyrychova set a school record in the 100-meter hurdles at the Three Rivers League Track Meet Thursday. Several area athletes also pulled in gold medal performances.

By

Sports

May 14, 2021 - 4:15 PM

Marmaton Valley High’s track season continues to thrive this season, with the Wildcat girls claiming the Three Rivers League championship Thursday.

This year’s league meet was split into two competitions. Field events were held Tuesday at Northeast-Arma; running events were Thursday in Oswego.

In leading MV to the league crowd, Marmaton Valley freshman Janae Granere was tops in both the long jump and triple jump, while senior exchange student Kristyna Snyrychova took gold in both the high jump and 100-meter hurdles. Snyrychova set a school record in the hurdles race, head coach Steve Smith said.

“She’s a special athlete,” he said. “We have lots of great ones this year.”

Crest High’s Ursula Billings also won a pair of league titles in winning both the 1600- and 3200-meter runs.

Yates Center’s Austin Moffet is the boys 3200 champion as well.

Results for Marmaton Valley, Crest and Yates Center’s athletes follow

Girls

Long jump — 1. Janae Granere, MV, 15’7.75; 2. Kristyna Snyrychova, MV, 15’2.5”; 3. Brinley McGhee, C, 14’10.5”; 4. Kaylee Becker, MV, 14’5”; 8. Jaci Coberley, C, 11’.5”

Triple jump — 1. Granere, 32’9.75”; 2. Becker, 31’3.75”; 8. Coberley, 26’5.5”

High jump — 1. Snyrychova, 4’10”; 3. Kamdyn Trahan, YC, 4’8”; 4. Madelyn Proper, YC, 4’8”; 7. Kaitlyn Drake, MV, 3’10”

Shot put — 6. LesLeigh Cary, MV, 23’; 7. Lindsey Godderz, C, 22’11”; 8. Elizabeth Lewis, MV, 22’11.5”; 10. Lizy Young, C, 19’11.75”

Discus — 7. Godderz, 71”; 10. Haylee Meiwes, MV, 63’9”; 12. Cary, 55’9”; 16. Lewis, 48’2”; 17. Young, 41’3”

Javelin — 5. Meiwes, 76’3”; 6. Godderz, 76’; 10. Tea Smith, MV, 71’3”; 13. Cary, 45’8”

4×800 relay — 2. MV (Smith, Meiwes, Drake, Raveyn Kegler), 13:15.39

100m hurdles — 1. Snyrychova, 16.30; 3. Brooklynn Jones, C, 18.97; 4. Lily Blaufuss, C, 18.99; 6. Liberty Cavender, YC, 19.29

100 — 3. Becker, 13.62; 4. McGhee, 13.89; 5. Proper, 14.33; 8. Rylie Smith, YC, 14.85; 14. Trahan, 16. Lewis, 15.49; 19. Coberley, 15.98; 20. Madison Robertson, MV, 16.97

1600 — 1. Ursula Billings, C, 6:04.56; 5. AJ Belcher, YC, 6:45.09

4×100 relay — 3. Yates Center (Cavender, Smith, Trahan, Proper), 57.04; 4. Crest (Coberley, Jones, Blaufuss, McGhee), 57.90

400 — Granere, 1:02.53; 2. Mia Coleman, C, 1:04.45

300 hurdles — 2. Snyrychova, MV, 48.96; 5. Cavender, 58.92

800 — 5. Billings, 2:50.44; 6. Kegler, 2:52.10; 8. Belcher, 3:05.87

200 — 2. Becker, 27.74; 3. Granere, 27.95; 5. Coleman, 28.73; 6. Proper, 28.95; 9. Smith, 31.37; 11. Blaufuss, 32.01; 12. Trahan, 32.04; 16. Robertson, 35.16

3200 — 1. Billings, 13:22.39; 2. Belcher, 14:24.87

4×400 relay — Crest (Coleman, Jones, Blaufuss, Billings), 4:53.17; 3. MV (Lewis, Drake, Smith, Kegler), 5:07.37

Boys

Long jump — 3. Ethan Godderz, C, 17’1.5”; 6. Brenton Edgerton, C, 16’6.25”; 12. Alec Berthot, YC, 15’9.75”; 15. Zach Allee, MV, 14’9”

Related